Jdi na obsah Jdi na menu
 


Důležité informace..

Lidé a náboženství

Islám je jediné oficiální státní náboženství. Vláda SAE toleruje ostatní náboženství, ale šíření idejí jiných náboženství, např. v mediích je nelegální. Islám se zde ale nevyskytuje v tak striktní formě jako v některých okolních zemích. Je ale doporučováno dodržovat místní nařízení a zvyklosti (např. zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, zákaz homosexuality, patřičně zahalené ženy, zákaz konzumace jídla v průběhu dne během Ramadánu,…). Přesto je v zemi přibližně 31 kostelů a jeden hinduistický chrám.

Ramadán

Měsíc Ramadán je 9. měsíc muslimského kalendáře, a protože je měsíc v muslimském kalendáři kratší než v křesťanském, každý rok se posouvá o přibližně deset dní dříve. Turisté navštěvující zemi v tomto období by měli mimo komplex hotelu respektovat místní věřící a zdržet se pití, jídla, žvýkání a kouření na veřejnosti. Většina restaurací v turistických oblastech je otevřena i přes den, hotely mohou v tomto období částečně nebo úplně omezit servírování alkoholu a částečně omezit servírování jídla během dne. Také oblečení turistů mimo komplex hotelu by mělo být konzervativnější. Měli byste se vyvarovat plavek, tílek a krátkých sukní a kraťasů. Přes den jsou ulice většinou poloprázdné, zato večer jsou živé a rušné.

Jazyk

Úřední řečí v Dubaji, a v celých Emirátech je arabština. Nemusíte se ale bát, že byste se nedomluvili wink, většina obyvatel bez problémů hovoří anglicky a v hotelu je to samozřejmostí. Také nápisy ve městě jsou v maximální většině vícejazyčné.

Měna a peníze

Oficiální měnou je v celých Spojených Arabských Emirátech arabský dirham, který využívá zkratku AED a dělí se na 100 filsů. Kurz se pohybuje kolem 7 CZK/1AED. K placení lze dobře využít Eura i platební karty.

Smlouvání

K arabským tržištím od pradávna patří smlouvání, je to určitý zvyk, který ke zdejším nákupům zkrátka patří. Nebojte se tedy této praktiky využít na tržištích, u stánků nebo i v některých kamenných obchodech. Arabové to mají v povaze a nebudou to brát jako urážku.

Víza

Od roku 2015 nepotřebujete vízum pro pobyt na území celých Spojených Arabských Emirátů a tedy i v Dubaji. Na základě smlouvy EU a SAE mohou turisté pobývat po dobu nejvýše 90 dnů během období 180 dnů.

Časový posun a doba letu z ČR

Časový posun jsou zde +2 hodiny (v letním čase) a +3 hodiny (v zimním čase), doba přímého letu z Prahy  zabere přibližně pět a půl hodiny.

Elektřina

V Dubaji jsou nejčastěji používané elektrické zásuvky se třemi kolíky stejného typu jako ve Velké Británii. Pro naše spotřebiče je tedy potřeba používat adaptér. Napětí je 220 V.

Zdraví a hygiena

Zdravotnictví je v celé SAE na velmi dobré úrovni. Převažují soukromé kliniky a specializovaná privátní zdravotnická zařízení. Poplatek za běžné vyšetření v soukromých zdravotnických zařízeních je od 100,– AED a cena lékařského ošetření závisí na provedených úkonech a předepsaných lécích. Žádné dohody o bezplatném poskytování zdravotní péče občanům ČR v SAE nejsou sjednány. Můžete si sjednat mezinárodní zdravotní pojištění na dobu cesty. Většina zdravotních rizik plyne z vysokých teplot, je tedy třeba dodržovat pitný režim. Kohoutková voda bývá většinou nezávadná, i když většina místních i tak preferuje vodu balenou.

Před cestou do Dubaje není potřeba povinně podstoupit žádné očkování. 

Oblečení

Další citlivou záležitostí související s náboženstvím je oblečení žen turistek. V hotelovém komplexu není problém, problém nastává při jeho opuštění. Místní ženy chodí větčinou zahaleny. Proto se doporučuje turistkám, i přes velké teplo, aby zbytečně nenosily velmi vyzývavé oblečení mimo hotelový komplex. Obzvláště pak v období Ramadánu. Na veřejných plážích se nesmí opalovat nahoře bez a mimo pláže se nepohybujte v plavkách. cheeky