Jdi na obsah Jdi na menu
 


Burj Khalifa

26. 3. 2017

Burj Khalifa, počeštěně Burdž Chalífa anebo taky Burdž Kalífa je nejvyšší budova světa. V Dubaji musí být vše nej, a tak se věž původně známá pod jménem Burj Dubai tyčí do výšky až 828 metrů. Budova, která svým vzhledem připomíná několik na sebe naskládaných plechovek od piva, byla slavnostně otevřena 4. ledna 2010.

burj-khalifa-3.jpg

Zajímavosti o Burdž Chalífě

K nejvyšší budově světa se váže několik zajímavostí. Pro našince je nejzajímavější asi fakt, že část výtahů dodala do Burj Khalify firma Pega Hoist z Pardubic. Některé z nich dosahují rychlosti až 64 km/h.

Burj Khalifa nemá prvenství jen co se výšky budovy týká. Nalezneme v ní nejvyšší obývané patro jakékoliv budovy na světě – stošedesáté. V patrech pod ním stojí na 900 bytů, nejvýše položená restaurace planety At.mosphere, kanceláře či hotel od slavného návrháře Armaniho.

Stavba samotné Burdž Kalífy začala v lednu 2004, do výšky se začala škrábat o rok a dva měsíce později. Dne 21. července 2007 překonala svou výškou v té době nejvyšší budovu světa, tchajpejskou Taipei 101, aby mohla být 4. ledna 2010 slavnostně otevřena. Své jméno nese po prezidentovi Spojených arabských emirátů a po vládci Abú Dhábí, šejkovi Khalifa bin Zayed al Nahyanovi.

Cena Burdž Chalify činí 1,5 miliardy amerických dolarů, v přepočtu kolem 30 miliard Kč.

Vyhlídková plošina na Burdž Chalífě

Tím největším lákadlem pro návštěvníka Burdž Khalify je nejvýše položená venkovní vyhlídková plošina na světě. At the Top leží ve 124. patře ve výšce 452 metrů nad zemí.

Výhled z ní je fakt parádní, za dobrého počasí je údajně vidět až do vzdálenosti 95 kilometrů. Při kochání se okolím můžete použít jednu parádní vychytávku, která vypadá jako obří dělo s monitorem. Stačí zamířit na některou z budov v dáli a na monitoru se vám ihned ukáže, o jakou stavbu se jedná. K dispozici je reálný náhled, náhled ve dne a náhled v noci – použití je zdarma.

burj-khalifa-1.jpg

At the Top je otevřena denně od 8:30 do 1:00 ráno následujícího dne, poslední vstup je umožněn 45 minut před uzavřením.

Vstupenky doporučuji objednat přes internet na pevně daný den a čas. Nejen, že ušetříte slušnou částku, ale zároveň nebudete muset čekat frontu na lístky.

Cena vstupného na Burj Khalifu při zakoupení přes internet je 125 AED (862,95 Kč) pro dospělého a 95 AED (655,84 Kč) pro děti od 4 do 12 let. Děti do 4 let mají vstup zdarma.

S rezervací vstupenek doporučuji z vlastní zkušenosti neotálet a pustit se do ní s alespoň 14ti denním předstihem. A ještě jeden tip – návštěvu si naplánujte ještě před setměním, ať máte možnost vidět Dubaj z nadhledu za světla i za tmy. V kolik se v Dubaji kdy stmívá zjistíte na této stránce

Poblíž Burdž Chalífy se nachází také slavná dubajská fontána -  doporučuji se u ní zastavit.