Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pouštní safari

26. 3. 2017

Když se řeknou Spojené arabské emiráty, vybaví se asi většině lidí poušť a spousta písku. Není tedy divu, že sjíždění obrovských písečných dun v jeepech, čtyřkolkách a na sandboardu, projížďka na velbloudech, vodní dýmka či břišní tanečnice jsou jedním z hlavních zážitků z návštěvy Dubaje.

V poušti za Dubají existují stovky uměle vybudovaných městeček s veškerým zázemím, jako jsou bary, elektrické genrátory, stánky se suvenýry, sociálním zařízením, kavárničkami s vodními dýmkami a samozřejmě i chýšemi pro přenocování. Ročně tyto osady navštíví hodně přes milion návštěvníků. Prostě velký business se vším všudy. Továrna na turisty a na prachy.

Pouštní safari | © Petr Novák

Sjíždění písečných dun v džípu

Podnikaví Arabovi připravili pro turisty s balíky peněz po kapsách hromadu atrakcí. Ta nejlepší přijde na řadu hned poté, co vás řidič vyveze na poušť a u velkého bílého džípu (ta bílá barva je snad předepsaná) upustí pneumatiky. Sjíždění dun, známé jako dune bashing, je asi největším dobrodružstvím, jež je v ceně zájezdu. 

Sice můžete zapomenout na to, že vás řidič pustí za volant, ale ono je to možná lepší. Ono takové sjíždění dun není žádná legrace, v průběhu mého výletu se džíp z vedlejší skupinky zasekl na převisu a museli zasáhnout vysmátí kolegové nešťastného řidiče.

Sjíždění dun v poušti je jednou z atrakcí, bez které není návštěva Dubaje kompletní smiley

Pouštní safari | © Petr Novák

Příjezd do tábora

Po příjezdu do tábora vám je nabídnuta čerstvá káva a čaj. Poté je již prakticky jen a pouze na vás, čemu se budete věnovat. V táboře je zhruba desítka stánků s nejrůznějšími aktivitami – malování hennou, vodní dýmky, stánek s předraženými suvenýry apod. Uprostřed toho všeho je pódium a stolečky s polštáři na zemi.

Na něm se po setmění odehrává show s Dervishi a svůdnou břišní tanečnicí, která do show zapojí i pánské obecenstvo. Tak se připravte.

Pouštní safari | © Petr Kánský

Ještě před samatnou show máte možnost vyfotit se na velbloudech(zdarma) a zařádit na čtyřkolkách. Tyto atrakce se nacházejí před vstupem do areálu. Můžete se vyfotit i v tradičním arabském oděvu s ptákem na ruce  – majitel ptáka vám ale tak nějak zapomene říct, že se za fotku bude platit.

Než se Derviš začne zběsile točit, jsou vám rozdány talíře a vy můžete jít ochutnat z cca deseti různých jídel. A to je možná ještě větší adrenalin, než čtyřkolky a jízda po dunách dohromady. Na talíř dostanete mimo jiné rybu, rýži s čímsi hnědým, neidentifikovatelnou kaši, kuřecí satay (to bylo fakt dobrý – bez ironie) a několik dalších útvarů...

Spaní na poušti

Zatímco účastníci základního balíčku v deset večer nasednou do džípů a odfrčí do hotelu, v ceně dražšího balíčku je i nocování na poušti. Spí se v takových chýších svým vzhledem připomínajícím chatky někde na Seychelách. Žádný další kulturní program již na itineráři není, celý výlet končí ranní snídaní, načež jste odvezeni do hotelu. 

Pouštní safari | © Petr Novák

Cenová náročnost: večerní safari bez noclehu 115 AED (793,91 Kč)

safari s nocováním na poušti 275 AED (1 898,49 Kč). 

 

Doporučení závěrem – zaplaťte si jen večerní safari. To pak kolem jedenácté večer již můžete ulehnout do své postele v hotelu.